27 maja 2024

Świętajniada

Świętajniada

                                               2022

Niezwykła plenerowa impreza miała miejsce dnia 20 czerwca 2009 r. na Stadionie Gminnym w Świętajnie. Mieszkańcy z terenu gminy i sąsiednich miejscowości bawili się do późnej nocy. Atrakcji było co nie mira, dla każdego coś niecodziennego. Pogoda wszystkim sprzyjała, deszcze ustały, obłoki chmur wiaterki rozwiały, a na uczestników zabawy słoneczko z wysoka świeciło jaskrawym blaskiem.
Dwie godziny, przed rozpoczęciem imprezy grupa przebierańców ze Stowarzyszenia Ełckie Centrum Aktywności Młodych, chodziła po Świętajnie i zapraszała wszystkich napotkanych ludzi do udziału w zabawie.

Uczestników powitała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Janina Anuszkiewicz, a uroczystego rozpoczęcia dokonała Wójt Gminy Świętajno Janina Trus.

Dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży cieszyły się Warsztaty Wielokulturowego Studia Sztuki pod kierunkiem gości z Nigerii Chidi Iber oraz Jerry’ego i Edyty Ezeama.

Na scenie zaprezentowały się finaliści „Gratka dla nastolatka” oraz zespoły folklorystyczne: „Pokolenie” ze Szkoły Podstawowej w Świętajnie oraz Zespół Ludowego Tańca „Przygoda” z Rybnika pod Dyrekcją Anity Geratowskiej, który gościł kilka dni w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. Jest to zespół o bogatym dorobku artystycznym. Ma za sobą wiele występów nie tylko w kraju, ale również i za granicą. Gościnne występy nie skończyły się tylko na „Świętajniadzie 2009”. Wnieśli oni promyk słońca w życie schorowanych staruszków w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Długoterminowej w Jaśkach. Ponadto zwiedzili nasze piękne okolice zabierając to piękno ze sobą do Rybnika.

W trakcie imprezy rozstrzygnięto konkurs „Wieniec na różne okazje”. W czasie trwania festynu były stoiska: rękodzieła, porcelany oraz z regionalnymi potrawami. Wygrały wieńce wykonane przez Joannę Sinderewicz. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Myszczyńska, trzecie GOK Świętajno, a czwarte Szkoła Podstawowa w Świętajnie.

Tańce standardowe i latynoamerykańskie zaprezentowali – Sara Daniłowicz i Rafał Jurewicz.

Puszczanie wianków na wodę i fajerwerki to kulminacyjny punkt imprezy.