22 czerwca 2024

Tegoroczne Święto Plonów  w Gminie Świętajno odbyło się w sobotę           21 września 2019r. Gospodarzem dożynek gminno-parafialnych była wieś Cichy. Mimo deszczowej pogody wielu mieszkańców gminy Świętajno dziękowało rolnikom za ich całoroczną pracę. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się dziękczynną Mszą Świętą, którą celebrowali: proboszcz parafii Cichy   ks. Jarosław Stopko oraz proboszcz parafii Świętajno ks. Romuald Ciechowski. Po uroczystej Mszy Św. barwny korowód przemaszerował na stadion sportowy, gdzie czekały pełne smakołyków stoiska przygotowane przez sołectwa. Wszystkich uczestników imprezy powitał Wójt Janusz Zakrzewski i Starostowie Dożynek Małgorzata Zagrodzka i Antoni Witkowski. Po okolicznościowych przemówieniach /m.in. Wojciecha Kossakowskiego – posła na Sejm oraz Małgorzaty Kopiczko – senator RP/ odbył się ceremoniał dożynkowy z obrzędem chleba, który poprowadził zespół Świętowiacy. Gospodarze dożynek wraz z honorowymi gośćmi podzielili się dorodnym bochnem chleba z uczestnikami uroczystości. Później rozpoczęła się część artystyczna i biesiada dożynkowa. Na scenie wystąpiły lokalne zespoły śpiewacze: Familia, Sedranianki, Świętowiacy, Wielczanie oraz duet instrumentalny „Dziadek z Wnuczkiem” /Józef Skrocki – akordeon i Kosma Letycki – skrzypce/. Gwiazdą wieczoru był zespół Summer Night. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem MichTom. W programie uroczystości przewidziano konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i stoisko sołeckie. W wyniku głosowania /każdy uczestnik imprezy mógł oddać swój głos na wybrany przez siebie wieniec i stoisko/ w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy I miejsce  zdobyły Zawady, II miejsce – Sołectwo Gryzy i Dybowo, III miejsce – sołectwo Połom, IV miejsce – sołectwo Chełchy. Natomiast w konkursie na najpiękniejsze stoisko I miejsce zdobyło sołectwo Cichy, II miejsce – Stowarzyszenie Księstwo Chełchy, III miejsce – Golubie Wężewskie, IV miejsce – Jabłonowo i Stacze oraz przyznano wyróżnienie dla sołectwa Świętajno. 

Dodatkowe atrakcje to loteria fantowa, konkurs wiedzy rolniczej oraz dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci i zabawy z animatorami. Główne nagrody na loterię /m.in. urządzenie GPS i kamerę samochodową/ zasponsorował SERWIS AGD RTV NORBET JASZCZANIN. Pan NORBET JASZCZANIN  przekazał również w formie daru 50 cal telewizor, który został wręczony   mieszkańcom wsi Cichy, za przygotowanie w plenerze ciekawej dożynkowej dekoracji.  

Organizatorzy dożynek dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznego Święta Plonów, a szczególne podziękowania kierują w stronę sponsorów.

SPONSORZY  DOŻYNEK  2019

1) CENTRUM OBROTU ŁOŻYSK TOCZNYCH „TLC“  SŁAWOMIR TENDERENDA   w Warszawie                                 

2) SERWIS AGD RTV  NORBERT JASZCZANIN w Olecku

3) STAROSTWO POWIATOWE w Olecku

4) SOŁECTWO ŚWIĘTAJNO

5) COVER  POLSKA. Przedsiębiorstwo Wdrożeń i Nadzoru Technologicznego w Świętajnie

6) BANK SPÓŁDZIELCZY w Olecku

7) KANCELARIA NOTARIALNA  MAREK SAWICKI w Olecku

8) GOSPODARSTWO ROLNE   LESŁAW MORITZ  w Cichym

9) GOSPODARSTWO ROLNE ALOJZY ŁOBIK  w Połomie                        

10) MAXIMUS BROKER Sp. z o.o.   w Toruniu  

 11) ROL POL Ołdakowscy – gospodarstwo w Chełchach    

12)  FUNDACJA  ROZWOJU  ZIEMI OLECKIEJ        

13) TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ WZAJEMNYCH w Toruniu oddział w Ełku

14) Zakład Usług Projektowych  Architektoniczno-Urbanistycznych RENATA DROBNY w Olecku

15) ZWIĄZEK  GMIN  WARMIŃSKO-MAZURSKICH w OLSZTYNIE

16) ) Izba  Rolnicza w Olecku

17) Pan  LESZEK  BURACZEWSKI ze Świętajna

18) GOSPODARSTWO ROLNE  EKOINWEST  MAZURY w Giżach

19) Polski  Związek  Wędkarski. Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach. Zakład w Olecku

20) Koło Łowieckie “Dzik” w Olecku

21)  Koło Łowieckie “łeśnik“ przy RDLP w Białymstoku

22)  Koło Łowieckie “Orla Jucha” w Ełku