25 kwietnia 2024

Suwalszczyzna posiada wyjątkowy szlak – Szlak Baśniowy, który wiedzie przez Wioski Bajek rozrzucone wśród jezior, rzek i pagórków Suwalszczyzny. Każda wioska inspirowana jest inną bajką, historią bądź legendą. W każdej z nich w rolę przewodnika wciela się inna postać krasnoludka. W tym roku 31 lipca Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie i Biblioteka zorganizowały dla dzieci z Gminy Świętajno wycieczkę do Wioski Zapomnianych Wojów w Bakałarzewie oraz Zaułka Krasnoludków w Suwałkach. Wioska Zapomnianych Wojów w Bakałarzewie inspirowana jest historycznym ludem Jaćwingów. Przewodnikami po tej krainie jest krasnoludek Pietrzyk oraz rycerze Króla Błystka – Mikuła i Pakuła. Zaułek Krasnoludków w Suwałkach inspirowany jest twórczością Marii Konopnickiej i mieści się w ogrodzie na tyłach domu, w którym pisarka przyszła na świat. W zaułku przewodnikiem jest niania Anusia i król krasnoludków Błystek. Dzieci spotkały tu pionki “olbrzymy” do gry, stylową karuzelę, niezwykłe lustra, kataryniarza i tron królewski, na którym można było zrobić sobie zdjęcie. Następnym punktem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach i pobyt w McDonaldzie. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. W godzinach popołudniowych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni uczestnicy wycieczki wrócili do domu. Za rok odwiedzimy inne wioski.