28 marca 2024

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. W dniu 11 listopada manifestuje się dumę z historii Polski i miłość do Ojczyzny. Również w gminie Świętajno co roku uroczyście obchodzona jest rocznica odzyskania niepodległości. W tym roku w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 r. wprowadziła wystawa pt. „Droga Polski do niepodległości w malarstwie i poezji”, którą oglądać można było w lokalu Gminnej Biblioteki Publicznej w Świętajnie. Natomiast uroczysty i podniosły charakter mszy świętej odprawionej w dniu 11 listopada w kościele parafialnym, nadały pieśni patriotyczne i występ zespołu Świętowiacy działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. Także w miejscowych szkołach społeczność uczniowska uczciła wydarzenia historyczne związane ze Świętem Niepodległości uroczystymi apelami.