27 kwietnia 2024

Narodowe Święto Niepodległości 2023 i jego obchody w gminie Świętajno

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Świętajno rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikami: Orła Białego w Gryzach i Ofiar Wojen w Świętajnie oraz        w Panteonie Żołnierzy Wyklętych w Orłowie. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie odbył się recital skrzypcowy wraz z koncertem pieśni patriotycznych. Wieczór muzyczny rozpoczął się od odśpiewania Hymnu Narodowego i wysłuchania utworu „Polonez Ogińskiego” w wykonaniu skrzypaczki pani Joanny Walickiej. Koncert skrzypcowy został przyjęty z dużym entuzjazmem. Widzowie mieli okazję zaznajomić się z utworami muzyki klasycznej, ludowej i patriotycznej. Dalszą część muzycznego wieczoru zajęły pieśni patriotyczne w wykonaniu miejscowego zespołu „Świętowiacy”.  Program słowno-muzyczny przedstawiony przez „Świętowiaków”, skłonił wszystkich do zadumy i refleksji nad wydarzeniami historycznymi, mającymi wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Od kilku lat organizatorami obchodów Narodowego Święta Niepodległości w gminie Świętajno są Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie i Stowarzyszenie Sołtysów w Gryzach.