25 kwietnia 2024

Kultura brazylijska okiem capoeristas – pokaz Capoeira w Świętajnie

W dniu 12.06.2021 r. gościliśmy w naszej  gminie adepta brazylijskiej sztuki walki Capoeira – Fernando Junior Gomes Da Silva.
Pokaz capoeira miał odbyć się na gminnej plaży w Świętajnie, jednak deszczowa pogoda w tym dniu zmusiła uczestników imprezy do zmiany miejsca na halę sportową. Zgromadzona tu publiczność mogła podziwiać umiejętności sportowe i popisy akrobatyczne  Fernando. Zawodnik capoeira kręcił się na rękach, łokciach, wykonywał salta do tyłu. Wszystkie ruchy były płynne i delikatne. Przy tym poznaliśmy też elementy towarzyszące pokazom capoeira –  muzykę, śpiew i taniec. Gromkie brawa, raz po raz rozlegające się z widowni, były wielkim podziękowaniem, a zarazem najlepszym dowodem, jak bardzo podoba się to, co dzieje się na parkiecie. Na zakończenie pokazu najmłodsi widzowie wspólnie z zawodnikiem capoeira ćwiczyli elementy tej sztuki walki.
Capoeira – podstawowe informacje
Historia powstania Capoeiry sięga XVI wieku, a jej kolebką była Brazylia. Rozwój plantacji, a co za tym idzie także niewolnictwa, spowodował większy napływ ludności afrykańskiej do Ameryki Południowej. Niewolnicy pozbawieni wszelkich praw, nie mogli posiadać broni, nie mogli się uczyć, a już na pewno nie mogli się uczyć sztuk walki. Jedyną formą rozrywki niezabronioną przez ich właścicieli był taniec i śpiew. Właśnie pod pretekstem zabawy narodziła się capoeira. W czasie wolnym od pracy niewolnicy zbierali się w niewielkich grupach, z dala od białych, stawali w kręgu, śpiewali i grali na własnoręcznie tworzonych instrumentach. Wewnątrz koła toczyła się walka, do tanecznych ruchów dodawano
kopnięcia, uderzenia rękoma, pchnięcia głową….Kiedy w pobliżu pojawiali się biali, walka natychmiast przeradzała się w taniec – w sambę. Sytuacja uległa zmianie, kiedy w 1888 roku zniesiono niewolnictwo. Kiedyś zakazana przez prawo capoeira, jest obecnie obok piłki nożnej i tańca najbardziej popularnym sportem w Brazylii.