23 lipca 2024

W niedzielę 4 września w naszej gminie odbyło się coroczne Święto Plonów – Dożynki. Pomimo opadów deszczu, wielu mieszkańców i gości przybyło na tradycyjną uroczystość. Pierwsza część dożynek rozpoczęła się uroczystą mszą św. celebrowaną przez proboszcza parafii ks. Romualda Ciechowskiego i ks. Tomasza Różańskiego.

Uczestnicy nabożeństwa modlitwą dziękowali za tegoroczne plony i trud rolniczej pracy. Podczas mszy św. dary złożyły delegacje większości sołectw. Po zakończeniu celebracji kościelnych nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego do Klubu Stodoła, gdzie rozpoczęła się druga część Święta Plonów.
Jednym z najważniejszych momentów uroczystości jest obrzęd przekazania chleba gospodarzowi przez starostów dożynkowych. Podczas obrzędowej pieśni wykonywanej przez zespół Pokolenie i Świętowiacy, starostowie tegorocznych dożynek Pani Halina Łobik i Pan Krzysztof Szyłak przekazali dorodny bochen chleba Gospodarzom: Wójtowi Gminy Świętajno Andrzejowi Kisielowi i Proboszczowi Parafii Świętajno ks. Romualdowi Ciechowskiemu, którzy podzielili chleb pomiędzy uczestników dożynek. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie zaprezentowały się rodzime zespoły: Familia, Pokolenie i Świętowiacy oraz gościnnie występujący zespół Mazury ze Starych Juch.

W programie uroczystości przewidziano konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa w składzie: sołtys Sulejek Jadwiga Budukiewicz, radna gminy Wanda Szmurło oraz ks. Tomasz Różański dokonała oceny wieńców i przyznała następujące miejsca:

I miejsce – Giże

II miejsce – Połom

III miejsce – Świętajno.

Na dożynkach każdy mógł skosztować ciast upieczonych przez mieszkańców wszystkich sołectw, świetnych pierogów z miejscowości Połom oraz bigosu przygotowanego przez panie ze szkolnej stołówki. Na zakończenie biesiady odbyła się zabawa taneczna przy muzyce popularnej.