Dożynki Gminne w Świętajnie w 2021r.

W niedzielę 12 września 2021r. w Świętajnie odbyło się tradycyjne Święto Plonów. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie korowód dożynkowy przejechał na stadion gminny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Korowód prowadził folklorystyczny zespół Świętowiacy, którego członkowie w pięknych ludowych strojach i ze śpiewem jechali rolniczą furmanką, tworząc przez to  element ludowości. Potem rozpoczął się przygotowany przez Świętowiaków obrzęd  dożynkowy z dzieleniem się chlebem. Podczas obrzędowej pieśni starostowie dożynek Sylwia Więcko i Bartłomiej Stokłosa przekazali Wójtowi Gminy Świętajno Januszowi Zakrzewskiemu poświęcony chleb,  symbolizujący urodzaj i dostatek. Rozpoczął się wówczas piękny zwyczaj dzielenia się chlebem z mieszkańcami gminy i gośćmi. Na plenerowej scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne: Świętowiacy ze Świętajna i Wielczanie z Wieliczek. Grupa rekonstrukcyjna Księstwo Chełchy zaprezentowała niektóre średniowieczne zwyczaje i tańce. Mieszkańcy i goście bawili się przy muzyce rozrywkowej zespołu Familia ze Świętajna.  Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci  z dmuchanymi zjeżdżalniami i dla dorosłych w formie specjałów regionalnych przy stoiskach sołeckich i kół gospodyń.
W programie uroczystości przewidziano konkursy na najpiękniejszy stroik  dożynkowy i najlepsze danie dożynkowe. Komisja konkursowa dokonała oceny i przyznała następujące miejsca:
– w konkursie na najpiękniejszy stroik dożynkowy  I miejsce  zdobyło KGW w Rogowszczyźnie, II miejsce – KGW Połom, III miejsce – sołectwo Chełchy;
– w konkursie na najlepsze danie dożynkowe I miejsce  zdobyło KGW w Rogowszczyźnie, II miejsce – Gospodarstwo Rolno-Rybackie Jurki, III miejsce – sołectwo Chełchy, wyróżnienie – sołectwo Świętajno. Dla zwycięzców konkursów rozdano  6 nagród rzeczowych i 1 bon pieniężny zasponsorowany przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą w Olecku. Uroczystości dożynkowe w Świętajnie zakończył koncert gwiazdy wieczoru Marcina Siegieńczuka.  Organizatorzy Dożynek serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznego Święta Plonów, a szczególne podziękowania kierują w stronę sponsorów, za okazaną życzliwość i wsparcie finansowe.
Sponsorami tegorocznej uroczystości byli:
Pan Sławomir Tenderenda Centrum Obrotu Łożysk Tocznych TLC w Warszawie,
Pan Włodzimierz Bartoszewicz Cover Polska. Przedsiębiorstwo Wdrożeń i Nadzoru Technologicznego w Świętajnie,
Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olecku.

Bookmark the permalink.